Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

вторник, 30 септември 2014 г.

Какво е алцхаймер?

Какво е алцхаймер?

Алцхаймер е болест която се причинява от структурни изменения в мозъка и мозъчната кора. Тя се проявява със загуба на памет, неспособност за нормално общуване, затруднение при употреба на предмети, загуба на ориентацията на болния.

Симптоми на алцхаймер:

-    Свързани с паметта – те засягат главно епизодичната памет и са следвани от дезориентация за време и място. Затрудняват се речевите функции и обеднява речниковия запас.

-    Свързани с физически и поведенчески прояви – болните страдат от депресия, тревожност, раздразнителност, агресия и други.

Основни фази на алцхаймер:

-    Начален стадий – загубата на памет е все още слаба, но става все по-забележима. В тази фаза болният може да се справя със симптомите и да ги компенсира и да функционира самостоятелно.

-    Междинен стадий – промените стават все по-забележими, умствените функции отслабват и личността се променя. Започват да се появяват и проблеми на физическо ниво. Болният става зависим от хората около него.

-    Късен стадий – симптомите се засилват, както и изменението на личността. Болният става все по-зависим от грижите на друг човек.

-    Терминален стадий – пълно влошаване на личността, физическите промени заемат централно място. Болният губи контрол дори над телесните функции и става напълно зависим от друг човек.



Ако имате близък с подобни проблеми, вижте грижи за болен в нашият сайт.

Какво е глаукома?

 Какво е глаукома? – Глаукомата включва група от заболявания, протичащи с характерни изменения в зрителното поле. Това заболяване може да доведе до увреждане на зрителния нерв, който пренася визуална информация от окото към мозъка.

 В много случай, увреждане на зрителния нерв се дължи на повишено налягане в окото. От глаукома страдат много хора. В повечето случаи процесът настъпва бавно и неусетно без болка и особени симптоми. С напредване на състоянието се появяват значителни дефекти в зрението. Оставено без лечение и контрол, заболяването може да доведе до пълна слепота. Ето защо глаукомата е особено опасна. Това, което заболяването отнеме от зрението, не може да се възстанови.

Кога се проявява глаукомата? - Тя се среща по-често над 45 годишна възраст, при хора със захарна болест, сърдечно съдови заболявания и фамилна обремененост. Ранното откриване на глаукомата е критичен момент за нейното лечение. Затова е задължително измерването на вътреочното налягане при хора над 40 години, посетили очен кабинет. Основната цел на терапията е намаляване на вътреочното налягане и подобряване кръвоснабдяването на окото.

Идеята е да се спре процеса, да се стабилизира зрителното поле и да се запази зрението на пациента. Това може да се постигне с поставяне на капки в очите, лечение с лазер или с операция.

 Глаукомата бива:
-    Първична – хроничната глаукома е характерна за възрастните хора и е най- често срещания тип глаукома. Дължи се на относително запушване на очните канали, вследствие на което вътреочното налягане нараства. Протича бавно (в продължение на години), с редки изключения е без симптоми.
-    Вторична - причината не се дължи на естественото стареене. Обикновено е съпътствана от други заболявания. С ясно изразени симптоми и често с бързо развитие.
-    Вродена - възниква непосредствено след раждането, симптомите и са потъмняване на предната част на окото, нарастване на очите, зачервяване и чувствителност към светлина.






Ако ваш близък има подобни проблеми, посетете нашият сайт


Как да лекуваме запек в домашни условия на възрастни хора?


Какво представлява запекът? - За много хора запекът означава редки изпражнения, за други, пък означава твърди изпражнения, затруднено изхождане (напрежение) или чувство за непълно изпразване на червата.

Броят изхождания обикновено намалява с възрастта. 95% от възрастните имат между 3 и 21 изхождания на седмица и това се счита за нормално. Най-честият модел е едно изхождане на ден, но той се среща при по-малко от 50% от хората.

  Запекът може да се определя като по-малко от три изхождания седмично. Като тежък запек се определя по-малко от едно изхождане на седмица. Противно на общоприетото схващане, няма доказателства, че се натрупват „токсини“, когато изпражненията са редки или човек има запек и не се изхожда редовно.

 Важно е да се разграничи остър (скорошен) запек от хроничен  (продължителен) запек. Острият запек изисква спешна диагноза, тъй като съществуват сериозни заболявания, които  могат да бъдат причина за състоянието (например тумори на дебелото черво). Запекът също изисква незабавна оценка, ако е придружен от тревожни симптоми като кървене от ректума, коремни болки и спазми, гадене и повръщане и загуба на тегло.

 Какво причинява запекът? - запекът може да бъде причинен от бавното преминаване на смляната  храната през всяка част на червата. Над 95% от времето, обаче, забавянето се появява в дебелото черво.
  - Навик -  Изхождането е под  доброволен контрол. Това означава, че нормалните хора могат да потистнат чувството за изхождане. Въпреки че понякога е уместно да се потиска желанието за пречистване (например, когато тоалетната  не е на разположение), правенето на  това твърде често може да доведе до изчезването на подтиците и запек.

 - Диета -  Приемането на фибри е важно за поддържането на меки, обемисти изпражнения. Следователно диети, които са с ниско съдържание на фибри могат да предизвика запек. Най-добрите естествени източници на фибри са плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.

 - Лаксативи -  Една предполагаема причина за тежък запек е прекомерна употреба на лаксативи [например, сена, рициново масло и някои билки].   Смята се, че прекомерната употреба на лаксативи може да доведе до увреждане на нервите и мускулите на дебелото черво. Поради възможността те да навредят на дебелото черво, повечето експерти препоръчват те да са последното средство за лечение на запек.

 - Хормонални  нарушения -  Хормоните могат да повлияят на изхождането. Например:

 Твърде малко хормони от щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) и твърде много паратироидни хормони (чрез повишаване на нивата на калция в кръвта) могат да предизвикат запек.

 По време на менструалния цикъл на жената нивата на естроген и прогестерон са високи и това може да предизвика запек.

  Високите нива на естроген и прогестерон по време на бременност също могат да предизвикат запек.

  Болести, които влияят на дебелото черво:

 Има много заболявания, които могат да засегнат функцията на мускулите и / или нервите на дебелото черво. Това са диабет, склеродермия, псевдо-чревна обструкция и др.. Рак или стеснения (структура) на дебелото черво, също могат да доведе до запек.

  - Централната нервна система -  Няколко заболявания на главния и гръбначния мозък могат да предизвикат запек, включително болестта на Паркинсон, множествена склероза, както и наранявания на гръбначния мозък.

 Как да лекуваме запек в домашни условия?

- Хранителните влакна -  Най-добрият начин за добавяне на фибри в диетата е увеличаване на количеството плодове и зеленчуци, които се консумират. Това означава, че трябва да се приемат най-малко пет порции плодове и зеленчуци всеки ден. За много хора, обаче, количеството плодове и зеленчуци, които са необходими е твърде голямо  и не оказва нужния ефект срещу запек. В този случай, приемането на добавки с фибри може да бъде полезно.

  - Фибрите са вещества, направени от растения, които не се усвоява от човешкия стомашно-чревния тракт. Те са един от най-важните елементи при лечение на запек. Много видове влакна се свързват с водата и я запазват в червата. Фибрите  добавят обем на изпражненията, а водата ги омекотява.

Най-честите източници на фибри са:

- Плодове и зеленчуци
 -Пшеница или овесени трици
 -Семена от индийски живовляк

 При невъзможност да се справите в домашни условия, потърсете помощта на медицински работник за извършване на клизма.

Ако имате болен с подобни проблеми можете да посетите нашият сайт

вторник, 2 септември 2014 г.

Как да наблюдаваме кръвното налягане на болни хора?



                                                  Какво представлява кръвното налягане?

Кръвното налягане е един от често проверяваните показатели от лекарите. Горната граница на кръвното налягане зависи от състоянието на сърцето, а долната от кръвоносните съдове.

 Това е налягането, което кръвта упражнява върху стените на кръвоносните съдове при всеки удар на сърцето. Това налягане е необходимо на кръвта, за да може тя да достигне до всички части на тялото.
 Когато сърцето се свива (нормално около 60 – 80 пъти в минута), то изтласква кръвта в артериите и налягането в тях се увеличава. Обратно, когато сърцето се отпуска между две свивания, налягането на кръвта намалява. Следователно има две нива на кръвно налягане: горно ниво, когато сърцето се е свило и долно ниво, когато сърцето се е отпуснало.
 Кръвното налягане има постоянни денонощни колебания:
най-високите стойности са рано сутрин и в късния следобед, значително по-ниски са - по обедно време (особено след обяда) и най-ниски – през нощта.

                                                Какво е артериална хипертония?

  Повишеното кръвно (артериално) налягане се нарича артериална хипертония и е едно от най-честите болестни състояния при човека. Артериалната хипертония може да бъде самостоятелно заболяване или състояние, свързано с други болести – бъбречни, ендокринни, неврогенни.
Предразполагащите фактори към артериална хипертония са:
наднормено тегло, повишена консумация на готварска сол и алкохол, ниска физическа активност и заседнал начин на живот, тютюнопушене, психо-емоционално напрежение и стрес, възраст, пол, раса, наследственост, генетично предразположение.

                               Как да измерим кръвното си налягане правилно?

 В домашни условия се ползва електронен апарат. За да сте по-сигурни в правилността на показателите, 1 час преди измерването не трябва да приемате храна, кафе и алкохол, не трябва да пушите и да извършвате физическо натоварване.
 Седнете удобно (но не с кръстосани крака), отпуснете се, поставете лакътя си на масата или облегалката на фотьойла така, че ръката ви да бъде на нивото на сърцето. Първото измерване е тестово. На него влияят и вълнението, и особеностите на стените на съдовете. След 4 минути пълен покой направете второ измерване – то ще бъде по-точно. Кръвното трябва да се измерва и на двете ръце.
 Симптоми на високо кръвно:
 При някои хора кризата може да се случи при кръвно налягане 160/100. Други обаче при кръвно 190/110 се чувстват нормално. Причината е в индивидуалните особености на организма.
 Високото кръвно сигнализира за себе си със силно главоболие, прилошаване, главозамайване, неприятни усещания в областта на сърцето, изтръпване в края на пръстите или усещане за боцкане в тях. Това показва, че и мозъкът, и сърцето изпитват кислороден глад и към тях трябва да постъпи необходимото количество кръв.

             Какво да направим ако болният вдигне високо кръвно налягане?

 Вдигането на високо кръвно, винаги може да доведе до инсулт, инфаркт или друго сериозно заболяване, за това е важно да се знае как да окажем първа помощ до идването на линейка.
За да се намали притока на кръв в главата, тя заедно с торса трябва да се повдигнат с възглавница.
 При леките случаи ефект може да има и следното:
-    Затопляне на краката от ходилата до коленете с гореща вана, ако времето е горещо или в помещението където е болният е горещо върху главата му се слагат кърпи напоени със студена вода.
 Отварата от екстракт на растението hibiscus sabdariffa, известно повече като каркаде или хибискус, е много полезна за здравето Цветовете на каркадето съдържат много антиоксиданти благодарение на които чаят от това растение понижава кръвното налягане, като по този начин намалява риска от инсулт, инфаркт, както и предпазва бъбреците
 Всекидневното присъствие на домати под различна форма в диетата гарантира намаляване нивото на холестерола и понижава кръвното налягане, твърдят австралийски учени.
 Доброто настроение и приятната музика могат да свалят кръвното не по-зле от диета без сол или отслабване.

                                                        Ниско кръвно (хипотония)

 Хипотонията е състояние, при което апаратът за кръвно налягане отчита показатели, по-ниски от 100/70. Съпровожда се от слабост, виене на свят, главоболие и прилошаване.
 Хората с ниско артериално кръвно налягане често имат усещане за обща слабост и умора най- често сутрин, но и през целия ден, липсва им бодрост, даже след продължителен сън, паметта им изневерява, разсеяни са.
 Пониженото кръвно налягане често е симптом на недостатъчна сърдечна дейност. Сърцето трудно изпомпва кръвта и отслабва тонуса на кръвоносните съдове. Често такова състояние настъпва на фона на възпалителни заболявания на сърцето. А те са ендомиокардит и миокардит. Тези две усложнения в половината от случаите се развиват като последица от вирусно заболяване.

Ако имате болен с проблемно кръвно налягане посетете нашият сайт